ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyΠαίδες: Ήττα με 59-63 από την Tofas

Παίδες: Ήττα με 59-63 από την Tofas

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του ΑΡΗ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 59-63 από την Tofas, στη δεύτερη μέρα του τουρνουά «KOS MARINA 9o MEROPIS INTERNATIONAL BASKETBALL TOURNAMENT U16, το οποίο διεξάγεται στην Κω από τις 7 εως 10 Σεπτεμβρίου.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο από την αρχή, με την Tofas να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 11-6, ωστόσο άμεσα ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 14-15. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον ΑΡΗ να βρίσκεται πίσω στο σκορ για έναν πόντο με 17-18.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το μισό του δεύτερου δεκαλέπτου με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με 25-25, αλλά οι Παίδες του ΑΡΗ με καλή επιθετική και ανασταλτική λειτουργία οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια μπροστά με 34-29.

Ο ΑΡΗΣ στην τρίτη περίοδο αύξησε και άλλο τη διαφορά, στο +9, κάνοντας το 40-31. Η Tofas όμως έδειξε αντίδραση και μείωσε στον έναν με 44-43.

Πραγματικό ντέρμπι ο αγώνας και στην τέταρτη περίοδο με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ και τις ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες με 52-52, 5:00 λεπτά πριν το τέλος. Περίπου δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο ΑΡΗΣ βρισκόταν πίσω με 56-59, ενώ στο 01:32 μείωσε σε 58-59. Όλα κρίθηκαν στην αστοχία των βολών στο τέλος του ματς, με αποτέλεσμα η Tofas να παίρνει τη νίκη με 63-59.

ΔEKAΛEΠTA: 17-18, 34-29, 45-46, 59-63.