ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyΈφηβοι: Άνετη νίκη και χάλκινο μετάλλιο στο Final 8

Έφηβοι: Άνετη νίκη και χάλκινο μετάλλιο στο Final 8

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του ΑΡΗ κέρδισε άνετα τους Μαχητές Πειραματικό με 60-76 και κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο Final 8 της ΕΚΑΣΘ.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και με ένα επιμέρους 17-29 στο τρίτο δεκάλεπτο, «καθάρισαν» τη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα του αγώνα και έφτασε έως το 11-17, για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 14-19.

Ο ΑΡΗΣ διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε σε διψήφια διαφορά (18-28). Τα Πεύκα μείωσαν σε 26-31, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +12 (26-38), πριν το 28-38 του ημιχρόνου.

Οι Μαχητές μείωσαν σε 34-40, αλλά όντας εύστοχος από το τρίποντο, ο ΑΡΗΣ έκανε το 36-47. Στη συνέχεια έφτασε στο 40-56 και στο 41-60, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 45-67.

Συνεχίζοντας να σκοράρει από τα 6.75, η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη έκανε το 48-76 και ο προπονητής του ΑΡΗ έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του. Τα Πεύκα μείωσαν σε 60-76, αλλά ο τελικός νικητής είχε κριθεί

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-38, 45-67, 60-76.

Διαιτητές: Εκίζογλου-Ηλιόπουλος-Κωνής

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Κυριαζής-Κοντός): Μεσσηνιώτης 5(1), Στεργίου 1, Παραλίκης Σωτ. 3, Παραλίκης Στ. 3, Οικονόμου 2, Δονάκης Θ. 2, Λαζάρου 20, Ιγγίλης, Δονάκης Ι. 10, Χριστίδης, Αμαριωτάκης 6(1), Τσαρτσάλης 8(2).

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας 6, Βενετίδης 3(1), Καζαμίας 15(1), Πεταλωτής 2, Επαμεινώνδας 2, Χατζηλάμπρου 7(2), Πατεράκης 10, Πουρλίδας 9(3), Βασιλάκης 6, Φωτιάδης 9(1), Κασιάνος, Γιαννίκος 7(1).