ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyΠαίδες: Αυλαία με νίκη επί του Προμηθέα (70-78)

Παίδες: Αυλαία με νίκη επί του Προμηθέα (70-78)

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του ΑΡΗ επικράτησε με 78-70 του Προμηθέα, στον τελευταίο αγώνα της ομάδα μας στο τουρνουά «KOS MARINA 9o MEROPIS INTERNATIONAL BASKETBALL TOURNAMENT U16, το οποίο διεξάγεται στην Κω από τις 7 εως 10 Σεπτεμβρίου.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε νευρικά στο παιχνίδι και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ 8-2, ωστόσο 5:30 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου μείωσε σε 10-9. Οι Παίδες του ΑΡΗ συνέχισαν να πιέζουν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 12-13, αναγκάζοντας τον Προμηθέα να πάρει time-out. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε την «αντεπίθεση» και με επιμέρους σκορ 12-1, έκανε το 13-25, αυξάνοντας τη διαφορά στους 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ παρά την πίεση του Προμηθέα κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία, να προηγηθεί και με +15 (25-40) και να οδηγηθεί στα αποδυτήρια μπροστά με 47-32.

Στην τρίτη περίοδο οι Παίδες του ΑΡΗ συνέχισαν την εξαιρετική επιθετική αλλά και ανασταλτική λειτουργία, «κλείνοντας» την περίοδο με 51-68. Στην τελευταία περίοδο, ο ΑΡΗΣ έχασε τη συγκέντρωσή του και ο Προμηθέας μείωσε στους επτά με 61-68. Στο πιο κρίσιμο σημείο όμως οι Παίδες του ΑΡΗ διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν, αυξάνοντας και πάλι τη διαφορά στο +10 και παίρνοντας τη νίκη με 70-78.

ΔEKAΛEΠTA: 13-25, 32-47, 51-68, 70-78