ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyΈφηβοι: Ήττα στην παράταση από τον ΠΑΟΚ

Έφηβοι: Ήττα στην παράταση από τον ΠΑΟΚ

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του ΑΡΗ ηττήθηκε στην παράταση με 76-90 από τον ΠΑΟΚ και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Final 8 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο να προηγούνται με διαφορά 17 πόντων (48-31), αλλά στη συνέχεια δε διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό και δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον αντίπαλο.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλύτερα (7-2), πριν ο ΠΑΟΚ περάσει με 9-10. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν ξανά τον έλεγχο του αγώνα, έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (26-16), πριν το 26-19 της πρώτης περιόδου.

O αντίπαλος πλησίασε σε 26-23 αλλά ο ΑΡΗΣ έκανε ένα 6-0 για το 32-23 και έφτασε το +14 (39-25). Το ημίχρονο βρήκε μπροστά την ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη με 43-30.

Ο ΑΡΗΣ κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (52-38) πριν ο ΠΑΟΚ μειώσει σε 53-49. Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα (64-58), όμως ο αντίπαλος ισοφάρισε σε 64-64 και πέρασε με 64-67.

Οι «κιτρινόμαυροι» κόλλησαν επιθετικά πριν ο Επαμεινώνδας με καλάθι και φάουλ μειώσει σε 71-72. Στα 15’’ πριν τη λήξη ο Τσαχτσίρας ισοφάρισε με τρίποντο σε 74-74 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να σκοράρει περισσότερους από δύο πόντους στην παράταση και ο ΠΑΟΚ πέρασε με 76-90 με σερί 0-14 και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 43-30, 59-53, 74-74 (κ.δ.), 76-90.

Διαιτητές: Δέλλας-Κοντογιάννης-Κούρογλου

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας 17(2), Βενετίδης, Καζαμίας 9, Πεταλωτής 3(1), Επαμεινώνδας 20(3), Πατεράκης 15, Πουρλίδας 2, Φωτιάδης 7(1), Γιαννίκος 3(1).

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης-Σταυρόπουλος): Οικονομούδης 7, Τσιμερίκας, Αλευράς 2, Γιαννάτος 8(2), Λέφας 40(4), Πέργουλης 21(3), Μανθόπουλος 12(2), Τσιφτσής, Ταλιχμανίδης.