ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyΠαμπαίδες: Ήττα στις λεπτομέρειες από την GBA (73-75)

Παμπαίδες: Ήττα στις λεπτομέρειες από την GBA (73-75)

Η ομάδα Μπάσκετ Παμπαίδων  του ΑΡΗ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την GBA με 73-75 στην πρεμιέρα του Final 8 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Το παιχνίδι από την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου είχε ρυθμό, με τον ΑΡΗ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων με 10-5, ωστόσο η GBA μείωσε στο καλάθι (15-13).

Στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η GBA  μπήκε πιο δυναμικά και με ένα σερί 10-0, έκανε το 15-13 σε 15-23. Παρά την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» το ημίχρονο βρήκε τον ΑΡΗ πίσω με δέκα(33-43).

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με δυο τρίποντα και μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις, κάνοντας το 39-43. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη με την GBA και πάλι να αυξάνει τη διαφορά και να προηγείται στο τέλος της τρίτης περιόδου με 48-60.

Στην τελευταία περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν και πάλι απαντήσεις με τον ΑΡΗ να μειώνει στους τέσσερις (59-63). Ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 73-73. Με πέντε δευτερόλεπτα να απομένουν η GBA κέρδισε φάουλ και έκανε το 73-75.

Δεκάλεπτα: 15-13, 33-43, 48-60, 73-75.

Διαιτητές: Αβρονιδάκης-Σμπρίνης

ΑΡΗΣ (Τζώρας-Χατζής): Γυμνόπουλος 3(1), Βενετίδης 4, Πεταλωτής 14, Μπιλιώνης 16(3), Κωνσταντινίδης 21(5), Κασσιάνος 14, Γεωρτζόγλου, Μεσσηνιώτης 1.

GBA (Δουβής): Ροδοκαλάκης 12, Χαραλαμπίδης 19(4), Κοτσιφός 3, Αυλωνίτης 17(3), Διαμαντάκης 4, Ταλασίδης 10(2), Μιλήσης 2, Χρυσίδης, Δεληγεωργόπουλος 10(2).