ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyΠαμπαίδες: Άνετη νίκη επί του Π.Α.Ο.Κ. (65-81)

Παμπαίδες: Άνετη νίκη επί του Π.Α.Ο.Κ. (65-81)

Η ομάδα Μπάσκετ Παμπαίδων  του ΑΡΗ νίκησε εύκολα τον Π.Α.Ο.Κ. με 65-81, στη δεύτερη μέρα του Final 8 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στην αρχή με τη λήξη της πρώτης περιόδου να βρίσκει τον Π.Α.Ο.Κ. μπροστά με 14-13. Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ πήρε μικρή διαφορά έξι πόντων, κάνοντας το 16-22, ενώ στη συνέχεια ο Π.Α.Ο.Κ. με γκολ-φάουλ ισοφάρισε σε 30-30.  Το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» πίσω με έναν πόντο (35-34).

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πολύ δυνατά και με ένα επιμέρους σκορ 0-9, έκανε το 35-43 και πήρε διαφορά οκτώ πόντων. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο με το σκορ να φτάνει σε διψήφιο αριθμό (38-48).  Παρά την πίεση του Π.Α.Ο.Κ., ο ΑΡΗΣ με εξαιρετική επιθετική παρουσία, αύξησε τη διαφορά στο +12 (47-59).

Στην τελευταία περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα και ελέγχοντας τα ηνία του αγώνα πήραν τη νίκη με 65-81.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Πεταλωτής με 31 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:14-13, 35-34, 47-59, 65-81.

Διαιτητές: Τσαρούλιας Χρ.-Παπαδόπουλος Γ.

ΠΑΟΚ (Σταυρόπουλος): Κυρίτσης, Γκλαβάκης 25, Παναγιώτου 6, Γαλάτος 8, Χαρίτος 2, Τσαλταφερίδης, Ταμπούρλος 71), Λάγιος, Κήτης, Μόμτσος 3, Γρηγορίου 9, Ιωαννίδης 5.

ΑΡΗΣ (Τζώρας-Χατζής): Γυμνόπουλος 4, Παπαδόπουλος Γ. 2, Παπαδόπουλος Ν. 2, Βενετίδης 5, Πεταλωτής 31, Μπιλιώνης 15(2), Κωνσταντινίδης 6(1), Κασσιάνος 10, Γεωρτζόγλου 2, Σπυριδωνίδης, Μεσσηνιώτης 2, Γκογκιλίτζε.