ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyRising Stars: Νίκη επί του Μίλωνα στην παράταση (74-69)

Rising Stars: Νίκη επί του Μίλωνα στην παράταση (74-69)

Ο ΑΡΗΣ κέρδισε και τον δεύτερο αγώνα του τρίτου τουρνουά του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική, επικρατώντας στην παράταση του Μίλωνα με 74-69.

Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη επικράτησε με ωραίο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, με εντυπωσιακή ανατροπή στην… ανατροπή του Μίλωνα. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ ήταν καλύτερος (27-30), αλλά ο Μίλωνας «δεν το έβαλε κάτω». Έπαιξε καλή άμυνα και βρήκε καλές πάσες στον Παγώνη.

Ο ΑΡΗΣ «μπλόκαρε» στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε μόνο 13 πόντους και έμεινε πίσω με 56-43. Πάλεψε όμως σκληρά στο τέλος και έφερε τον αγώνα «στα ίσα» (από 56-43 πήγε στο 56-54 με τρίποντο του Επαμεινώνδα και στο 60-60 στο τέλος, όπου ο Καλαμπόγιας αστόχησε σε τρίποντο νίκης με τη λήξη.

Στην παράταση οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πιο ψύχραιμοι και με καλή ψυχολογία απ’ την ανατροπή του +13 του τρίτου δεκαλέπτου πήραν τη νίκη, έχοντας ένα «τετράποντο» του Πουρλίδα που έκανε το 64-67, από 64-63, μέχρι και το τελικό 71-74.

Διαιτητές: Κανελλίδης, Αθανασιάδης Αθ., Φωκά

Δεκάλεπτα: 9-11, 27-30, 46-43, 60-60, 69-74

Μίλων (Παπαδάτος): Μαραμενίδης, Μπεζαντάκος 6, Μαρσέλος 9, Φύτρος, Λειβαδάς 7, Γκίνος 2, Γαλανός, Μπέκας, Καλαμπόγιας 5(1), Κουμπούρος, Παπαδάτος 13(1), Παγώνης 26 (12ρ.)

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης): Μπίκιας, Καζαμίας 19(1), Επαμεινώνδας 9 (2), Πατεράκης 9 (14ρ.), Κοτσαπουκίδης, Πουρλίδας 10(1), Συμεώνοφ 5(1), Βασιλάκης 2, Φωτιάδης 5, Κασιάνος Στ., Κασιάνος Θ. 11, Γιαννίκος 4.