ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyΉττα στις λεπτομέρειες με 47-43 από τον Έσπερο στην Κω

Ήττα στις λεπτομέρειες με 47-43 από τον Έσπερο στην Κω

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του ΑΡΗ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 47-43 από τον Έσπερο, στην πρεμιέρα του τουρνουά «KOS MARINA 9o MEROPIS INTERNATIONAL BASKETBALL TOURNAMENT U16, το οποίο διεξάγεται στην Κω από τις 7 εως 10 Σεπτεμβρίου.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε νευρικά στο παιχνίδι με τον Έσπερο να παίρνει προβάδισμα έξι πόντων με 7-1. Χωρίς να αλλάξει κάτι στο τέμπο του παιχνιδιού, ο Έσπερος «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με 14-4. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να μειώσει, ανέβασε την απόδοσή του, ωστόσο πλήρωσε την αστοχία του σε ορισμένα σημεία και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με διαφορά δέκα πόντων (28-18).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά και με επιμέρους σκορ 6-0, μείωσε στους τέσσερις (28-24). Οι Παίδες του ΑΡΗ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μείωσαν στον ένα πόντο (30-29), ωστόσο ο Έσπερος με γκολ-φάουλ έκανε το 33-29. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου -μετά την πολύ καλή επιθετική λειτουργία του ΑΡΗ- βρήκε τον Έσπερο μπροστά με 36-30.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο, με τον Χατζηλάμπρου με τρίποντο να μειώνει εκ νέου στον πόντο (36-35) για τον ΑΡΗ και με τον Πεταλωτή να περνάει μπροστά στο σκορ  για πρώτη φορά, με 36-37, επτά λεπτά πριν το τέλος. Περίπου 2:30 πριν το τέλος, ο Έσπερος με τρίποντο πέρασε μπροστά με 45-43. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες ήταν άστοχες, ωστόσο ο Έσπερος με buzzer-beater και γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 47-43.

ΔEKAΛEΠTA: 14-4, 28-18, 36-30,47-43.