ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyΠαίδες: Άνετη νίκη επί της ΧΑΝΘ

Παίδες: Άνετη νίκη επί της ΧΑΝΘ

Ο ΑΡΗΣ κέρδισε τη ΧΑΝΘ με 76-55 στο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Μ’ αυτήν τη νίκη, οι «κιτρινόμαυροι» έπιασαν στην πρώτη θέση του ομίλου τη σημερινή αντίπαλό τους (έχει έναν αγώνα περισσότερο) και τη ΔΕΚΑ.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε με 32-31, ο ΑΡΗΣ έκανε ένα επιμέρους 26-13 στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν κι άλλο την «ψαλίδα», φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.

Ο Σιόγκας με 21 πόντους και ο Θ. Κασσιάνος με 16 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του ΑΡΗ, ενώ ακολούθησε ο Καζαμίας με 12.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 32-31, 58-44, 76-55.

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης – Γουλτίδης): Γκουτζίκας, Δαλαμπίρας, Βενετίδης 2, Καζαμίας 12, Πεταλωτής 8, Γιαννίκος 4, Καστρινός 2, Μπιλιόνης 2, Κοιλανίτης 3, Κασσιάνος Σ. 6, Σιόγκας 21(1), Κασσιάνος Θ. 16(1).

ΧΑΝΘ (Μωϋσιαδης-Κοκκινόπουλος): Σαρρής 10, Στεφανάκης 5, Σαρακινού 5, Κουτσομήτρος, Τρύφωνίδης 5(1), Κυραϊλίδης, Αμπάρης 4, Πατεράκης 5(1), Μάνασης 19, Γιόφκος 2, Τσιρτσόπουλος.