ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyΝίκη επί της Χ.Α.Ν.Θ. στο Rising Stars

Νίκη επί της Χ.Α.Ν.Θ. στο Rising Stars

Ο ΑΡΗΣ επικράτησε επί της Χ.Α.Ν.Θ με 82-77 στην παράταση, σε έναν υπέροχο αγώνα, για την 1η αγωνιστική της πέμπτης «πράξης» του Rising Stars το οποίο διοργανώνει η ΕΟΚ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στην αρχή με το σκορ να βρίσκεται στο … «καλάθι» και η πρώτη περίοδος να βρίσκει τη Χ.Α.Ν.Θ μπροστά με διαφορά δυο πόντων (17-19). Τρία λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, οι «φιλοξενούμενοι» αύξησαν τη διαφορά στο +11 (26-37), ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν άμεσα και με ένα σερί 9-0, έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι (37-35) για να λήξει η δεύτερη περίοδος με 35-39.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον ΑΡΗ να μην αφήνει τη Χ.Α.Ν.Θ. να «ξεφύγει» στο σκορ και η διαφορά των τεσσάρων πόντων να παραμένει (58-62). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» με τον Γεροκώστα πέρασαν μπροστά με 67-66. Δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, η Χ.Α.Ν.Θ. ξανά πήρε προβάδισμα, ωστόσο ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 73-73 και 27’’ πριν το τέλος πέρασε μπροστά στο σκορ με δυο βολές του Τσαχτσίρα (75-73). Στη τελευταία επίθεση, οι «φιλοξενούμενοι» ευστόχησαν σε σουτ και οδήγησαν το ματς στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο, ο ΑΡΗΣ από την αρχή βρισκόταν μπροστά στο σκορ και χωρίς να χάσει τη συγκέντρωσή του επικράτησε με 82-77 της Χ.Α.Ν.Θ. και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Δικταπανίδης-Κασούμης

Δεκάλεπτα: 17-19, 35-39, 58-62, 75-75(κ.α.), 82-77

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Γουλτίδης): Προβατίδης 10(1), Κυργάκης 11, Γρηγοριάδης, Καζαμίας 7(1), Γκέκος 9(2), Δονάκης 1, Γκλιάνας, Λαμπόπουλος 13(1), Τσαχτσίρας 17, Γεροκώστας 14(2)

ΧΑΝΘ (Σερέτης-Μωϋσιάδης): Ιωαννίδης, Σάββας, Μάνος, Χιτικούδης 26, Σαρρής, Αλεμδάρ 2, Τσαρτσάλης 2, Κομνιανίδης 18, Επαμεινώνδας 19(4), Γιαρένης, Αμπάρης, Καραγιάννης 10.