ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyΜπάσκετ Παίδων: Άνετα στα προημιτελικά ο ΑΡΗΣ

Μπάσκετ Παίδων: Άνετα στα προημιτελικά ο ΑΡΗΣ

Την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση του Πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ πήρε η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του ΑΡΗ, η οποία στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των «16» κέρδισε τη Βεργίνα με 77-45.

Σε συνδυασμό με το 54-62 του πρώτου, εκτός έδρας, αγώνα, η ομάδα του Δημήτρη Μήτσικα πήρε άνετα την πρόκριση. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για ένα δεκάλεπτο. Ο ΑΡΗΣ πήρε ένα προβάδισμα επτά πόντων στο ημίχρονο (31-24) και στο δεύτερο μέρος, ανεβάζοντας συνεχώς την απόδοσή του, πήρε άνετα τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 31-24, 51-38, 77-45.

ΑΡΗΣ: Δαλκιτσής 1, Κρυσταλλίδης, Καζαντζής 5 (1), Καζαμίας, Σ. Τσιλιγκαρίδης 2, Σκουλαριώτης 14 (1), Λ. Τσιλιγκαρίδης 7 (1), Λαμπρόπουλος 20 (4), Κόγιος 6 (1), Βλάχος 2, Γεροκώστας 20, Ζανής.

ΒΕΡΓΙΝΑ: Μίχος 2, Παπαϊωάννου 17 (5), Α. Δαφνητίδης 3, Θεολόγου 4, Αλεξάκης, Τραγιαννίδης 4 (1), Δαλαμπίρας 2, Γαϊτανίδης, Σ. Δαφνητίδης 11 (2), Παπαργυρίου 2, Γιαννακούδης, Αρχοντουδάκης.