ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ:
ARIS Basketball AcademyΔεύτεροι στη Θεσσαλονίκη οι Παμπαίδες του ΑΡΗ

Δεύτεροι στη Θεσσαλονίκη οι Παμπαίδες του ΑΡΗ

Η ομάδα Μπάσκετ Παμπαίδων του ΑΡΗ ηττήθηκε από τη ΔΕΚΑ με 66-62 στον τελικό του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ και κατέκτησε τη δεύτερη θέση στη Θεσσαλονίκη.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όμως η ΔΕΚΑ πήρε τα ηνία στο δεύτερο και έφτασε στη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 0-5 και 2-7. Με δύο τρίποντα του Γυμνόπουλου οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 8-15, πριν το 16-20 του δεκαλέπτου.

Με τρίποντα των Καζαμία, Καστρινού, ο ΑΡΗΣ έφτασε στο 16-26. Η ΔΕΚΑ μείωσε σε 25-29 και με τρίποντο του Καζαμία το ημίχρονο έκλεισε στο 28-34.

Η ΔΕΚΑ ισοφάρισε σε 36-36 και πέρασε με 42-36. Ο ΑΡΗΣ μείωσε γρήγορα σε 42-41 αλλά ο αντίπαλος με 6-0 έκανε το 48-41. Με δύο τρίποντα ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 48-47 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 50-49.

Η ΔΕΚΑ μετέτρεψε το 50-51 σε 58-51 και κράτησε το προβάδισμα, κάνοντας το 62-55 και φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Β.-Κλεπουσνιώτου

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 28-34, 50-49, 66-62.

ΔΕΚΑ (Ντάγιος-Νικολαΐδης): Κουρουτζίδης 8, Στράντζαλης 20(1), Αμπαρκιόλας,  Μεσσηνιώτης 18, Κολέρδας Κ., Ιωαννίδης 12, Σεκερτζής 4, Κωνσταντινίδης 4.

ΑΡΗΣ (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Γυμνόπουλος 11(3), Δαλαμπίρας 4, Δονάκης, Χαρισόπουλος, Μπίσκας, Καστρινός 8(2), Σιόγκας 9, Καζαμίας 21(2), Κασιάνος Θ. 9(1).